ARS SACRA
14-22 September 2024 „The fruit of that righteousness will be peace” (Is 32,17)
Ars Sacra Festival  •  film festival  •  contact huen

Klukon Edit és Ránki Dezső zongoraestje

Ars Sacra Festival | 2018 | #music
23 September 2018 | 7:30 pm
Budapest Music Center
1093 Budapest, Mátyás utca 8. | map
Dukay Barnabás művei egy és két zongorára:
Rondino, amely a szívhez szól;
Magnificat;
… és örvendezik a lelkem üdvözítő Istenemnek, …
 
Messiaen: Visions de l’Amen / Ámen-látomások két zongorára
 
Bevezetőt mond: Kránitz Mihály teológiai professzor
 
A regisztráció lezárult!!!!
More pictures
KlukonE-RánkiD_Felvidéki Andrea fotója
Vallások együttélése egykor és most
22 September 2018
Budapest, 9. district
#presentation
Színekben álmodva – gyermekfoglalkozás
22 September 2018
Budapest, 9. district
#events for kids
Rombusz Terasz Tűzfal Tárlat - ELMARAD!
15 September 2018
Budapest, 9. district
#exhibition
Reményik Sándor versmondó verseny
15 September 2018
Budapest, 9. district
Day of Open Churches
Orgonabemutató és koncert
15 September 2018
Budapest, 9. district
Day of Open Churches
Lélek röpte itt és most - Bécsben
21 September 2018
Bécs, 9. district
#film

BESZÁMOLÓ

2018. október 23. A hangok varázsa
 
Dukay Barnabás „Himnuszok és alleluja” című művének ősbemutatóját hallottuk, mely Pió atya halála 50. évfordulójának állít emléket.
A majd felhangzó második zongoradarab pedig a 95 éves Dávid Katalin művészettörténészt köszönti.
Kránitz Mihály atya vagyok, Szeretettel köszöntök én is mindenkit ezen a mai estén, melyen különleges élményben lesz részünk.
Minden művészet valami üzenetet tolmácsol, valamiről beszél. Az építészet, a költészet vagy éppen a zene olyan üzenetet tud közvetíteni, amelyet mindenki képes felfogni és befogadni. Az ember érzékei közül az egyik legértékesebb a hallás képessége, ami nem véletlen, hiszen a Teremtő által elgondolt adottsága ez a mindenkori embernek. Éljen valaki távol a Földön, északon, délen, keleten vagy nyugaton, szellemi adottságai folytán képes a természetben megnyilvánuló szépség után az emberi tehetség által létrehozott alkotásokat is megcsodálni.
Ma este is azért jöttünk el, hogy művészi – ars sacra – élményben legyen részünk, mely kiragad bennünket a hétköznapok világából, ahová a munka, a felelősség és a kötelesség állít. Ahogy a Szentírásban is azt olvassuk, hogy Isten a teremtés során gyakran megtekintette azt, ami létrejött, és „látta, hogy nagyon jó mindaz, amit alkotott”, most mi is mintegy megpihenve vagy akár felszabadulva elfoglaltságaink alól, a zeneművészet segítségével kapunk olyan hatásokat, élményeket, benyomásokat, amelyek következtében a homo sapiens, vagyis a gondolkodó ember önmagába, s egyúttal felfelé is tekint, és próbálja meghatározni azt az összefüggést, amelyben ő maga is elhelyezhető. Mert „valami többre” lettünk, mint a puszta létfenntartás, és éppen csodálatos képességeink tükröznek valamit abból, ami lehetőségi feltétele mindannak, ami vagyunk, és amit teszünk. Ma két zongora hangjainak a igézetében merülhetünk el, és szólítanak meg bennünket olyan hangok, akkordok, amelyeket nemcsak a külső hang befogadására képes ember tud értelmezni, hanem a belső hallás alapján hallja azt is, amit a szóval sokszor kimondhatatlant megfogalmazó, és a Teremtőhöz közel lévő alkotó nyújt most számunkra.
A tehetség hatalmas ajándék annak, aki kapta, és annak is, aki ezt megcsodálja. Ma Klukon Edit és Ránki Dezső ajándékoz meg bennünket azzal a csodával, amely már mintegy a szív hangjával is egybehangzó hatásként a szerzőkben megfogalmazódott, hogy most mi is részesei legyünk annak az ünnepnek, amely a hangok világából tárul elénk.
Az est első részében Dukay Barnabásnak, korunk zeneszerzőjének élet- és léttapasztalata egybefonódik a felülről származó hangok tolmácsolási képességével, melyet készséges és értő fülekkel kell hallgatnunk, hogy ráhangolódjunk mindarra a szinte sűrített lelki gazdagságra, amely a megszólaló hangok összefüggésében szólít meg minket. Ahogy az orvosok mondják, „két dobbanás között pihen a szív”, ugyanígy legyen készségünk arra, hogy a két hang közötti csöndet is befogadjuk mint az elhangzó darab részét, mert az egész így áll össze szerves egységgé, önálló hangkölteménnyé.
Egy másik zenei élmény is vár ránk: Olivier Messiaen francia zeneszerző és orgonaművész, aki 1992-ben hunyt el, mély kapcsolatban állt a keresztény lelkiség üzenetével, s ő maga is a rá jellemző hangzáson keresztül szeretne olyan tartalmat megfogalmazni, mely a hallgatóban tovább zeng, és megsejteti vele a hangok világából áradó természetfölötti valóságot. Ahogy a művész jó ismerője az orgona valamennyi regiszterének, saját művein keresztül úgy tud a zenei szimbólumok nyelvén megajándékozni minket a világban lévő ember őstapasztalatával, mely vágyként túllép a bolygókon és a világegyetem határain is. De ugyanez a zenei élmény visszahoz bennünket az ember törékenységének meglévő határaihoz is, melyeket ő a kereszténységben lát feloldva, és az örök emberi kérdésekre nem tematikus módon, hanem a hangzatok segítségével nyújt ma választ a látható és a láthatatlan kapcsolatára.
Az Ars Sacra Fesztivál utolsó napján meghívást kapunk az örök és a szent művészet vágyának leképezésével egy közös élmény megtapasztalására, és az ebből fakadó helyes élet elmélyítésének gyakorlására. Már most megköszönhetjük az előadóművészeknek a számunkra nyújtott játékukat, hiszen nemcsak a zeneszerzőknek, hanem a megszólaltató művészeknek is van hallása, és ők eme érzékenységből fakadó szeretettel akarnak minket megajándékozni a bennük már megszületett egységgel, az igazi konkordiával és a beteljesülés ámenjével egyaránt. Hallgassuk most előadásukat nyitott füllel és nyitott szívvel!
More pictures
IMG_0043

 
Ars Sacra FoundationOnline program registration